ZALOGUJ SIĘ

Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!
"Granica" Drukuj
Redaktor: A.A   
27.12.2008.

Projekt "Granica" adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z terenu gminy Kamień Krajeński.

Projekt realizowany będzie od 01.01.2009 do 20 czerwca 2009. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej realizacji.

 

Image Image

   

   Do 1939 roku Kamień Krajeński był małym przygranicznym miasteczkiem. Zamieszkiwała  je ludność pochodzenia niemieckiego, żydowskiego i polskiego. Na przestrzeni ostatnich 100 lat uległo ono zmianom demograficznym i infrastrukturalnym.Obecnie  w tym samym miejscu co 100 lat temu przebiega granica z województwem pomorskim. Pomysł projektu jest konsekwencją realizowanych wcześniej działań pod hasłem "Zadeptane Ślady przeszłości", "Memu miastu na do widzenia" i "Echa przeszłości nigdy nie milkną". W obecnym projekcie chcemy przedstawić specyfikę wielokulturowego społeczeństwa w przygranicznym miasteczku.

   Granica, która kiedyś dzieliła ma połączyć wszystkich we wspólnym działaniu. Zamierzeniem jest odszukanie śladów granicy polsko-niemieckiej, mieszkańców, którzy pamiętają jej istnienie. Zamierzamy dowiedzieć się od nich jak najwięcej. W projekcie chcemy zrealizować także pomysł dotyczący geocaschingu. Geocaching to zabawa użytkowników GPS ale nie tylko. Uczestnicy zabawy chowają drobne przedmioty w wybranych miejscach, które opisują w internetowej bazie. Pragniemy aby osoby z zewnątrz odnajdywały zaznaczone przez nas miejsca i poznawały w ten sposób historię tej okolicy i jej walory turystyczne. Naszym celem jest  poszerzenie działań do terenów znajdujących się za dawną granicą (Stare Gronowo). Nawiążemy w ten sposób kontakty z młodzieżą, która mieszka w innym województwie, a jednocześnie jest tak blisko nas.

   Priorytetowym zadaniem "Śladowców" jest umacnianie dumy z miejsca w którym mieszkamy. Realizowane projekty ułatwiają to zadanie ukazując piękno najbliższej okolicy przybliżając jej historię.

 

Image

 

Przedwojenne przejście graniczne Niemiecko-Polskie w Wierzchowie (Firchau).

 

Image

 

Młodzież szkolna na przejściu Polsko-Niemieckim w Witkowie.

 

Image

 

Strażnicy graniczni w okolicach Witkowa.

 

Więcej materiału zdjęciowego znajdzie się wraz z realizowanym

projektem w Galerii Zdjęć - PROJEKTY/GRANICA

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Copyright © PARTNET 2008 All Rights Reserved