ZALOGUJ SIĘ

Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!
"Echa przeszłości nigdy nie milkną" Drukuj
Redaktor: admin   
03.10.2008.

 Image Image

Projekt "Echa przeszłości nigdy nie milkną" swoje działania ma opierać na realizacji zajęć pozalekcyjnych dla młodzieży w formie warsztatów:

   1.Warsztaty historyczne - zapoznanie  z historią i kulturą żydowską, odszukanie na terenie miasta miejsc związanych z historią żydowską. Nawiązanie kontaktu z Komisją Rabiniczną do Spraw Cmentarzy. Przygotowanie tablicy upamiętniającej miejsce pochówku Żydów.

   2.Warsztaty teatralne - przygotowanie bajki żydowskiej. Nawiązanie współpracy z grupą opowiadaczek "Studnia O" z Piaseczna koło Warszawy.

   3.Warsztaty fotograficzne - porównanie starej fotografii z dzisiejszą zabudową Kamienia, obróbka fotografii, wystawa. Przygotowanie prezentacji multimedialnej.

   4.Warsztaty geograficzno - turystyczne - odszukanie na terenie miasta miejsc związanych z kulturą żydowską, wycieczki rowerowe i piesze na terenie gminy Kamień Krajeński wraz z noclegami w Zielonej Szkole w Dąbrowie (gmina Kamień Krajeński), wykorzystanie GPS-u dla oznaczenia tych  miejsc i wykonanie mapy wędrówek.

   Każda z wymienionych grup uczestniczyć będzie w cyklu zajęć związanych z tematyką warsztatu. Zajęcia odbywać się będą cyklicznie zgodnie z zaplanowanym harmonogramem pod opieką nauczycieli gimnazjum.

   Finałem projektu pt "Echa przeszłości nigdy nie milkną" będzie modlitwa wielowyznaniowa, która odbędzie się na cmentarzu parafialnym wraz z Rabinem, Pastorem i Proboszczem naszej parafii. Towarzyszyć temu będzie odsłonięcie tablicy upamiętniającej  miejsce spoczynku Żydów. 

   Następnie w Sali Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu Krajeńskim  uczestnicy projektu podzielą się swoją wiedzą z rówieśnikami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi, zaprezentują wystwę prac fotograficznych (grupa fotograficzna i geograficzno - turystyczna), przedstawią  bajkę żydowską (grupa historyczna i teatralna).

Kamień Krajeński (ok.1903r.) Panorama od strony południowej. Z lewej strony kościół ewangelicki (1899 r.), w środku synagoga (1869 r.), z prawej strony kościół katolicki (1864 r.)

 

Kamień Krajeński (ok.1903r.) Panorama od strony południowej. Z lewej strony kościół ewangelicki (1899 r.), w środku synagoga (1869 r.), z prawej strony kościół katolicki (1864 r.)

 

Image

 

Widok na jezioro Mochel. Samotne drzewo na wzgórzu to miejsce cmentarza żydowskiego. Zdjęcie wykonane  z wieży kościoła ewangelickiego.

 

Image

 

Miejsce gdzie do 1966 roku znajdowały sie widoczne ślady żydowskiego kirkutu.

 

 Image

 

Znaleziona przez dzieci macewa w miejscu dawnego cmantrza żydowskiego. Umieszczona obecnie obok tablicy upamniętniającej znajdujący się tutaj do 1966 roku żydowski cmantarz. 

 

Image
Więcbork, budynek z muru pruskiego to synagoga wybudowana w 1811 roku.

 

Image
Nieistniejąca synagoga żydowska w Sępólnie Krajeńskim.

 

Image
Nieistniejąca żydowska synagoga w Sępólnie Krajeńskim, widok od strony rynku.

 

Image
Eksterminacja ludności żydowskiej z Sępólna Krajeńskiego do obozu zagłady w Radzimiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapis fotograficzny projektu znajduje się w Galerii Zdjęć.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Copyright © PARTNET 2008 All Rights Reserved